Aby bylo možné vytvořit projektovou dokumentaci elektroinstalace, budete potřebovat hned několik věcí najednou. Pokud si s nimi nebudete vědět rady, klidně se obraťte na elekto-projektanta a ten Vám rád pomůže a vysvětlí vám co a jak.
- Půdorys stavební části objektu Tento bude sloužit jako podklad pro zakreslení rozmístění svítidel, zásuvek, rozvaděčů a kabelových tras. Půdorys by měl nakreslen být v měřítku a nejčastěji ho získáte od projektanta stavby. Nejlépe je mít podklad v elektronické podobě ve formátu dwg (programy typu AutoCAD). Pokud nemáte k dispozici elektronickou podobu, nezbude nic než nakreslit náčrtek půdorysu a zanést do něj rozměry místností.
- Požární zpráva - požárně bezpečnostní řešení
Pokud máte zpracován projekt stavební části, bude vhodné nechat zmíněný objekt
posoudit z hlediska požárně-bezpečnostního hlediska. V praxi to znamená nechat
si na vypracovanou projektovou dokumentaci vypracovat: Požárně bezpečnostní
řešení. Oprávnění zpracovávat požárně bezpečnostní řešení stavby je fyzická osoba,
která získala oprávnění k výkonu projektové činnosti podle zvláštního předpisu.
Požárně bezpečnostní řešení stavby musí zpracovatel opatřit vlastnoručním
podpisem a otiskem razítka se státním znakem České republiky. Tato zpráva je velmi
důležitá pro projektanta elektroinstalace. V této zprávě totiž můžou být specifikovány
různé požadavky, které budou mít zásadní význam pro návrh instalace. Požární
zpráva může požadovat provedení instalace kabely, které neobsahují chlór, jsou
nehořlavé, popř. mají po určenou minimální dobu pro zaručenou provozní schopnost.
Dále může požadovat zřízení nouzového osvětlení, zřízení systému elektronické
požární signalizace (EPS) či evakuačního rozhlasu. Může zásadním způsobem
omezovat možnost instalace rozvaděčů a jiných elektrických zařízení v daném
prostoru. Ze stavebního hlediska se požární zpráva a projekt PBŘ stávají velmi
významným faktorem, který zásadně ovlivňuje výstavbu.
Požární zpráva je zpracována na základě norem a vyhlášek: ČSN 73 0802 Požární
bezpečnost staveb - Nevýrobní objekty, ČSN 73 0804 Požární bezpečnost staveb
- Výrobní objekty, ČSN 73 0831 Požární bezpečnost staveb - Shromažďovací
prostory, ČSN 73 0833 Požární bezpečnost staveb. Budovy pro bydlení a ubytování,
ČSN 73 0845 Požární bezpečnost staveb. Sklady, Vyhláška č.23 ze dne 29.1.2008 o
technických podmínkách požární ochrany.
- Protokol o určení vnějších vlivů Důležitým podkladem pro projektování je protokol o určení vnějších vlivů. Je to v podstatě dokument, ve kterém jsou pro jednotlivé prostory stanoveny možné vnější vlivy (teploty, výskyt vody, prachu atd.), které ovlivní návrh a výběr instalace pro dané prostory. Tento protokol je v praxi často opomíjen a tady si dovolujeme upozornit, že veškeré projekční práce v oboru elektro, musí být zpracovány na základě protokolu o určení vnějších vlivů. Tento protokol by měla vypracovat komise, mezi jejíž členy by v ideálním případě měl patřit provozovatel objektu, stavební projektant, elektro projektant a revizní technik. Protokol je zpracován na základě normy ČSN 33 2000-5-51 ed3 Elektrická instalace nízkého napětí - část 5-51 Výběr a stavba elektrických zařízení - Všeobecné předpisy 04/2010.
- Vědět kde bude rozmístěn nábytek a elektrické spotřebiče Toto je velice důležité pro rozmístění osvětlení a zásuvek. Pokud má být svítidlo v jídelně nad stolem, musí projektant vědět, kde bude tento stůl umístěn a jak bude velký. Důležité je např. znát rozmístění a příkony elektrických spotřebičů v kuchyni. Kde bude sporák? Bude elektrický? Kde bude myčka na nádobí? Kde je lednice? Kde je mikrovlnná trouba? Podobné to bude i u ostatních místností. Je důležité si předem zakreslit do půdorysu, kde budou tyto spotřebiče umístěny. Projektant pak může zakreslit potřebné obvody pro napojení těchto zařízení. Předem si rozmyslete polohu alespoň těchto zařízení: lednice, sporák, myčka, mikrovlnka, pračka, televize, počítač, ventilátory, boiler, kotel. Dále se zamyslete nad faktem, zda budete chtít osvětlit venkovní prostory.
- Znát přibližnou spotřebu větších technologií a elektrických zařízení Každé elektrické zařízení má svůj vlastní elektrický odběr. Je to veličina, kterou měříme ve watech [W], nebo kilowatech [kW]. Příkon spotřebiče ovlivňuje i napětí ve voltech [V] a počet fází, na které je napojen. Můžou to být dva nejčastější způsoby. Trojfázově (3x400V-50Hz), nebo jednofázově (230V-50Hz). Aby bylo možné připojit váš objekt na elektrickou rozvodnou síť, musí projektant spočítat celkový maximální soudobý příkon (v kilowatech) a podle něj pak zvolí velikost proudu jističe před elektoměrem (v ampérech). Podle velikosti proudu tohoto jističe, jsou energetikou stanoveny připojovací poplatky a stálé měsíční platby. Proto je potřeba znát, co nepřesněji hodnoty výkonu u spotřebičů s vyšším odběrem. Jinak se může stát, že budete mít zbytečně naddimenzovaný jistič a tudíž budete za něj i zbytečně platit. Nebo v opačném případě, nebude zajištěna funkční spolehlivost vaší elektroinstalace, z důvodu vypadávání hlavního jističe při současném zapnutí několika spotřebičů. Dobré je taky dopředu vědět, kde bude místo vašeho napojení na rozvody energetiky a kde budete mít osazenou elektroměrovou skříň.